Zasady rozliczeń tarcz finansowych i innych instrumentów pomocowych związanych z COVID -19 – co zaskakuje firmy, które otrzymały subwencję
r. pr. Marzena Rosler-Borakiewicz
apl. radc. Jakub Jankowiak
Praktyczne warsztaty dedykowane osobom zarządzającym w firmie, dotyczące zakresu i sposobu kontroli środków uzyskanych przez firmy z tarcz pomocowych – tarczy antykryzysowej oraz tarczy finansowej PFR.
W ramach tego modułu dowiesz się:
- jak zweryfikować prawidłowość rozliczeń i dokumentacji dla poszczególnych instrumentów pomocowych;
- kto i do kiedy może skontrolować wykorzystanie środków pomocowych;
- jak przygotować się do kontroli sposobu wydatkowania środków pomocowych i na co trzeba zwrócić uwagę podczas kontroli;
- jakie są najczęstsze problemy przedsiębiorców z rozliczeniem środków pomocowych związanych z COVID-19;
- jakie są konsekwencje stwierdzenia nieprawidłowości wydatkowania środków pomocowych związanych z COVID-19;;
- jakie są wyniki aktualnie prowadzonych kontroli i audytów, na co organy kontrolne zwracają uwagę, jakie branże i które wydatki są najczęściej kontrolowane.
Omówione zostaną obszary ryzyk oraz sposoby na ich ograniczenie, a także zakres i formy kontroli przedsiębiorców związane z otrzymanymi w ramach tarcz środkami.
W trakcie tego modułu zdobędziesz praktyczną wiedzę dotyczącą m.in.: zakresu i sposobu kontroli otrzymanego dofinansowania ze wszystkich tarcz pomocowych, potencjalnych ryzyk, kwestionowanych obszarów ewentualnych błędów w dokumentacji, a ponadto sytuacji przedsiębiorców, którzy otrzymali wezwania do zwrotu otrzymanych pomocy.
Skupimy się na tym, aby wyjaśnić Ci, jak przygotować się na rozliczenie oraz jak zabezpieczyć własny interes w przypadku kontroli.
Marzena Rosler – Borakiewicz
Radca Prawny
Pomaga Klientom zrozumieć i skutecznie wdrożyć mechanizmy – procedury i narzędzia, umożliwiające podejmowanie skutecznych działań wyprzedzających ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizacji, realizację zgłoszonych nieprawidłowości, raportowania niepożądanych zachowań występujących w organizacji (whistleblowing).
Zajmuje się audytem procesów HR, identyfikacją ryzyk związanych z brakiem ich przestrzegania, w celu zapewnienia zgodności prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności z obowiązującymi przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi, tak by ograniczyć odpowiedzialności osób zarządzających.
Aplikant radcowski
Posiada doświadczenie w szczególności w zakresie problematyk: korporacyjnej (m.in. ładu i sporów korporacyjnych), optymalizacji procesów inwestycyjnych, sporządzania umów gospodarczych, rachunkowej, nieuczciwej konkurencji oraz jednoosobowej działalności gospodarczej.
Absolwent Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Finansów i Rachunkowości Biznesu w ramach specjalizacji Finanse i Rachunkowość Przedsiębiorstw na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.