Odpowiedzialność członków organów spółek i wspólników, w tym jak chronić siebie i swój majątek
adw. Przemysław Szmidt
adw. dr Piotr Karlik
r. pr. Grzegorz Dudczak
Ograniczona odpowiedzialność za zobowiązania spółki, chroniąca majątek prywatny udziałowców czy akcjonariuszy nie obejmuje członków zarządu, dlatego warto wcześniej podjąć należyte środki ochrony ich osobistego majątku.
W ramach tego modułu dowiesz się:
- kto, kiedy i za co może ponieść odpowiedzialność w ramach spółek osobowych i kapitałowych;
- wobec kogo i na jakich zasadach odpowiadają członkowie organów tych spółek i ich wspólnicy;
- jak się przed tą odpowiedzialnością bronić lub ją złagodzić;
- jak chronić swój majątek prywatny będąc członkiem zarządu lub wspólnikiem;
- z jakich instrumentów i produktów finansowych możesz skorzystać, żeby zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością majątkową;
Podczas warsztatów przedstawimy istotne zagadnienia związane z odpowiedzialnością członków zarządu oraz rad nadzorczych za zobowiązania spółki.
Celem spotkania jest przekazanie praktycznej wiedzy na temat możliwych ryzyk związanych z wykonywaniem obowiązków. Udzielimy cennych wskazówek na przyszłość z zakresu działań, jakie polecamy podejmować w celu możliwie szerokiego ograniczenia odpowiedzialności członków zarządu.
Uczestnicy tego modułu zapoznają się nie tylko z zakresem odpowiedzialności cywilnej, ale również karnej.
Adwokat
Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu sporów cywilnych (gospodarczych), w tym w szczególności procesów w sprawach budowlanych, dotyczących nieuczciwej konkurencji, a także zabezpieczenia hipotecznego. Od początku działalności adwokackiej przedmiotem jego szczególnej uwagi i zainteresowania są procesy dotyczącymi odpowiedzialności członków zarządu w związku z niewypłacalnością spółki. Autor przyjętej do rozpoznania skargi kasacyjnej obejmującej problematykę odpowiedzialności za zobowiązania sp. z o. o. będącej komplementariuszem spółki komandytowej.
We wrześniu 2010 roku zdał egzamin sędziowski. Przez okres ponad trzech lat był asystentem sędziego w sądach powszechnych okręgu poznańskiego, w wydziałach cywilnych i gospodarczym. Wcześniej odbył ponad roczny staż w kancelarii radcy prawnego w Poznaniu, nabywając doświadczenie w zakresie doradztwa prawnego podmiotów gospodarczych.
Jest autorem kilku publikacji związanych z postępowaniem cywilnym, w tym europejskim postępowaniem cywilnym oraz redaktorem bloga strategieprocesowe.pl.
dr Piotr Karlik
Adwokat
W zakresie praktyki zawodowej zajmuje się przede wszystkim sprawami z zakresu odpowiedzialności karnej członków zarządu, odpowiedzialności karnoskarbowej, karalnej manipulacji na rynkach finansowych. Zajmuje się także wdrażaniem wewnętrznych procedur antykorupcyjnych, AML oraz compliance.
Specjalista z szeroko rozumianego prawa karnego, tj. postępowania karnego, skarbowego, gospodarczego oraz wykroczeniowego. W obrębie jego zainteresowań naukowych znajdują się zagadnienia dotyczące stosowania środków zapobiegawczych, pozycji ofiary w procesie karnym, postępowań konsensualnych oraz wpływu Konstytucji na proces karny. Trener i wykładowca podczas licznych szkoleń, warsztatów i prelekcji.
Autor ponad kilkudziesięciu opracowań naukowych z prawa karnego i konstytucyjnego w tym 3 monografii; współautor (wspólnie z prof. dr hab. Pawłem Wilińskim) komentarza do Konstytucji pod red. M. Safjana i L. Boska oraz 3 opracowań dydaktycznych. Uczestnik i koordynator międzynarodowych (DG Justice) i krajowych projektów naukowych. Prowadzi zajęcia na podyplomowym studium mediacji oraz Uniwersytecie SWPS z zakresu mediacji w sprawach karnych. Wykładowca Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (Collegium Polonicum). Redaktor serwisu bialekolnierzyki.pl
Grzegorz Dudczak
Radca prawny
Widzi więcej. Jako prawnik, negocjator, wykładowca i przedsiębiorca potrafi patrzeć na świat klientów z bardzo wielu różnych perspektyw. Doskonały obserwator, zadający trafne pytania i wyciągający zaskakujące wnioski.
Setki umów, którymi zajmował się w imieniu klientów, dziesiątki godzin negocjacji, które w ich imieniu prowadził, sprawiają, że dostrzega to, co przeoczyli inni. Jest jak dr House wśród prawników – szybciej łączy kropki, stawia celne diagnozy i zapobiega katastrofom. Pomaga klientom poruszać się w świecie zawiłych przepisów, znajduje rozwiązania skomplikowanych problemów, pokazuje najlepsze dla klienta wyjścia z trudnych sytuacji.
Radca prawny, partner Philips & Garnuszewski Spółka Partnerska Radców Prawnych z siedzibą w Poznaniu. Fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej. Autor szkoleń z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, handlowego oraz prawa własności intelektualnej. Trener – w teorii i praktyce. Swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, skupiając się na natychmiastowych, praktycznych zastosowaniach przekazywanej wiedzy. Absolwent Kirkpatrick Four Levels® Evaluation Certification Program.